Jak zrobić leżak ogrodowy? Szybki i łatwy sposób!
Jeśli marzy Ci się wypoczynek na łonie natury, to przyda Ci się drewniany leżak ogrodowy. Możesz kupić go w sklepie, albo zrobić samemu, korzystając z naszej instrukcji krok po kroku. Wykonanie leżaka ogrodowego samodzielnie to świetna zabawa! Przekonaj się o tym sam, próbując zrobić leżak drewniany według naszych wskazówek – gorąco zapraszamy!
Stwórz komfortowy leżak samodzielnie! Co należy przygotować?
Prawdopodobnie znudziły Ci się gotowe leżaki ogrodowe plastikowe, które można kupić niemal w każdym sklepie. Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź, jak wykonać leżak drewniany samodzielnie według naszych wskazówek. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych elementów. A czego będziesz potrzebować?
- Drewnianych listew. Mogą być one chociażby sosnowe, ale najlepszym wyborem jest wykorzystanie kawałków materiałów, które już mamy w domu. Jeśli jednak planujesz wykonać meble ogrodowe z palet, to przygotuj odpowiednią ilość europalet.
- Materiał. Przydatna jest także maszyna do szycia, bądź po prostu nicie i igły.
- Szlifierka.
- Wiertarko-wkrętarka.
- Lakierobejca lub inny impregnat.
- Wyrzynarka.
- Papier ścierny.
- Pędzel.
- Śruby i wkręty.
Przydatne są także dodatki, jak chociażby farby czy poduszki, które możesz wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie.
Budowa leżaka ogrodowego z drewna krok po kroku!
W każdym ogrodzie przyda się leżak! Konstrukcję leżaka dopasuj do przeznaczenia, tzn. na balkon lepiej zdecydować się na leżak składany, z kolei na tarasie sprawdzi się leżak z palet. Jednak my skupimy się na tym pierwszym rodzaju.
Cięcie i szlifowanie drewna
Wykonanie drewnianego leżaka rozpocznij od przygotowania wszystkich potrzebnych materiałów. W tym kroku możesz już rozpocząć obrabianie drewna i przycinanie go do odpowiedniej długości. Sposób szlifowania dostosuj do rodzaju desek. Używając surowych nieoszlifowanych desek pamiętaj, by dobrze je na końcu zabezpieczyć. Następnie odrysuj kształty zagłębień, które służą do regulowania nachylenia leżaka, i wytnij je. Wzór znajdziesz w Internecie.
Malowanie
Zanim połączysz siedzisko i oparcie, warto pomalować wszystkie części bejcą i zaimpregnować. Na tym etapie możesz ponownie się upewnić, że pozbyłeś się wszelkich nierówności. Po zabezpieczeniu surowego drewna palet lub desek, możesz je pomalować na dowolny kolor. Warto wybierać takie farby, które chronią drewno przed niszczącym wpływem promieniowania słonecznego.
Wybierz farbę, która będzie pasowała do Twojego stylu. Kolor leżaka biały lub w odcieniach pastelowych świetnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych. Z kolei ciemny leżak do ogrodu będzie bardzo uniwersalny i odporny na zabrudzenia. Oczywiście, robiąc samodzielnie leżak, możesz postawić też na naturalne drewno, niepokryte żadną farbą.
Przygotuj siedzisko
Podstawą leżaka jest oczywiście materiał, na którym wypoczywamy i się opalamy. Musi być on odporny na zmienne warunki atmosferyczne i promienie słońca. Taki materiał możesz uszyć samodzielnie, bądź zakupić gotowy. Sam materiał może być wzorzysty, kolorowy, albo całkowicie zadrukowany. Świetnym wyborem są tkaniny full print, które wyróżniają się bardzo intensywną kolorystyką.
Połącz konstrukcję w całość!
Jak zrobić drewniany leżak? Jest to zaskakująca łatwa konstrukcja! Teraz przy pomocy łączników metalowych powinieneś połączyć wszystkie części ze sobą. W tym zadaniu pomocna jest wkrętarka, która znacznie ułatwia pracę. Mając gotowy stelaż i niezbędny materiał zmontowane razem – Twój leżak jest gotowy! Pozostaje jedynie czas na relaks!
Jak zrobić leżak ogrodowy z palet?
W tematyce projektów DIY, warto wspomnieć też o leżaku z palet. Decydując się na taką konstrukcję nie potrzebujesz tylu materiałów. Co więcej, z palet możesz zrobić także ławkę ogrodową, stolik czy kanapę. Wykonanie takiego leżaka lub innego mebla to stosunkowo proste zadanie. Wystarczy złączyć ze sobą palety przy pomocy wkrętów i zabezpieczyć deski przed działaniem wilgoci. Siedziska z palet cieszą się ogromną popularnością, a takie meble możesz zamontować w dowolnym miejscu. Jednak są mniej funkcjonalne i ciężko je przenosić. Mimo to, zaledwie przy pomocy wkrętów i wkrętarki możesz stworzyć wygodny leżak. Pamiętaj o poduszkach i siedzisku z wygodnej gąbki tapicerskiej, by relaks był jeszcze przyjemniejszy.
O czym pamiętać, robiąc leżak ogrodowy własnoręcznie?
Mamy nadzieję, że nasz poradnik dostarczył Ci cennych wskazówek dotyczących konstruowania leżaka ogrodowego samodzielnie! Jak widać, nie jest trudno zrobić takie siedzisko samodzielnie. Wystarczy kilka części dostępnych w sklepie, by samodzielnie wykonać idealne miejsce wypoczynkowe. Podczas swojej pracy, pamiętaj o poniższych rzeczach:
- Wybierz drewno dobrej jakości. Może być to sosna, a niezależnie od rodzaju, zaimpregnuj je!
- Do przymocowania części leżanki razem użyj mocnych śrub, odpornych na korozję.
- Wybierz części o wymiarach, które będą odpowiadały Twoim indywidualnym preferencjom.
- Warto wybrać materiał, który będzie pasował do naszej aranżacji w ogródku. Kolor siedziska oraz drewna można również zmienić po czasie, gdy będziemy mieli taką ochotę.
- Pamiętaj, by w okresie jesienno-zimowym odpowiednio zabezpieczyć leżak przed mrozami i złą temperaturą. Warto schować go na ten czas do domu, garażu czy piwnicy, by nie uległ on zniszczeniu przez złą pogodę.
Relaks na świeżym powietrzu przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych. Taki wypoczynek każdemu jest czasem potrzebny, dlatego warto wyposażyć się w wygodny leżak, który będzie nam towarzyszył podczas wakacyjnego wypoczynku. Jak widać, skonstruowanie leżaka jest banalnie proste i szybkie. Jeśli jednak nie chcesz robić go samodzielnie, to bez najmniejszego problemu zamówisz taki leżak z nadrukiem oraz hamak z logo przez Internet w dobrej cenie. Polecamy szukać promocji w okresie zimowym, by jak najbardziej zaoszczędzić!