Plażowy problem nad Bałtykiem: Czy rozłożenie parawanu na plaży jest legalne?

Wakacje nad polskim morzem to wydarzenie, na które wielu z nas czeka niecierpliwie cały rok. Gdy już nadchodzi czas wymarzonego urlopu, to każdy chciałby w miarę możliwości zapewnić sobie odrobinę komfortu i prywatności na plaży. Wówczas z pomocą przychodzą nam parawany plażowe reklamowy, które dostępne są niemal na każdym rogu nadmorskich miasteczek. Jednak wtedy rodzą nam się m.in. takie pytania: czy parawaning w Polsce jest legalny? Czy za wydzielenie sobie przestrzeni do przybywania na plaży grozi nam mandat? A może używanie parawanów jest zupełnie legalne i nikt nie może nam tego zakazać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule – serdecznie zachęcamy do lektury!

Kiedy możemy otrzymać mandat za parawaning?

W czasie wakacji pamiętajmy przede wszystkim o tym, że plaża jest miejscem publicznym i nie przestaje nim być, gdy postawimy na nim swój prywatny parawan. O tym, czy mamy do tego prawo, decyduje regulamin plaży. Nieczęsto, ale możemy w nim spotkać się z zakazem rozstawiania parawanów. Wówczas za naruszenie przepisów grozi mandat w wysokości nawet 500 zł lub kara nagany.

Warto jednak podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków rozstawienie parawanu na plaży jest zupełnie legalne. Musimy jednak pamiętać, że miejsce na plaży oddzielone parawanem nie przestaje być miejscem publicznym. Wciąż musimy stosować się do obowiązującego regulaminu i przepisów prawa.

Czy wolno rezerwować sobie miejsce na plaży za pomocą parawanu?

Każdy chciałby mieć kawałek plaży tylko dla siebie, ale przy tym nie możemy zapominać o innych osobach. Pamiętajmy, wydzielony skrawek plaży nie przestaje być miejscem publicznym i inny plażowicz, któremu brakuje miejsca ze względu na puste parawany, może je przestawić. Jeśli jednak ktoś ogrodził się parawanem i przebywa w jego obrębie, to nie wolno nam zmuszać takiej osoby do ustąpienia miejsca.

Kiedy możemy narazić się na odpowiedzialność karną odgradzając się parawanem?

W większości przypadków możemy sobie wydzielić kawałek plaży parawanem i w nim przebywać, ale ponownie – plaża to miejsce publiczne i nie możemy w trakcie odpoczynku łamać zasad współżycia społecznego. Osoby, które zakłócają spokój, porządek publiczny, odpoczynek nocny czy wywołują zgorszenie w miejscu publicznym, podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywy. Ten przepis znajdziemy w Kodeksie wykroczeń, ale może być on także wykorzystywany w przypadku korzystania z parawanu. Jeżeli parawaning zostanie uznany za naruszenie porządku publicznego, to grożą nam takie same konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, że polskie prawo karne nie jest do końca obojętne na praktykę użycia parawanów.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że parawany mogą niekiedy przeszkadzać. Ratownicy przez nie mogą nie zauważyć osoby, która potrzebuje pomocy. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu chcemy się rozstawić.

Na plażę z parawanem czy bez?

Niezależnie od naszych indywidualnych preferencji i tego czy wolelibyśmy korzystać z plaży z parawanem, czy bez – na polskich plażach obowiązuje nas regulamin i ogólnokrajowe prawo. Obecnie parawany mogą zostać prawnie uregulowane poprzez regulamin plaży, który oczywiście obowiązuje każdego plażowicza. Nieważny wówczas jest nasz osobisty pogląd na parawany, bowiem za niestosowanie się do tych zasad możemy dostać mandat. Kara grzywny grozi nam też za łamanie porządku publicznego, niezależnie od regulaminu publicznej plaży. Korzystając z parawanów wybierajmy sobie przestrzeń w taki sposób, by nikomu nie przeszkadzać i nie zakłócajmy wypoczynku innym poprzez głośną muzykę. Odgrodzenie się parawanem nie sprawia, że teren rzeczywiście staje się nasz, i musimy brać pod uwagę także komfort innych plażowiczów. Zasady postępowania w przypadku naruszenia porządku publicznego są ujęte w prawie karnym i należy brać je pod uwagę.

Rozsądek przede wszystkim!

Pamiętajmy też o zdrowym rozsądku – nie zastawiajmy zbyt dużej przestrzeni parawanem i wybierajmy wyłącznie miejsca aktualnie niewykorzystywane. Mimo, iż wielu karnistów wypowiedziało się na temat parawaningu, zawsze stawiajmy na uprzejmość. Jeśli część plaży jest nieużywana, a zagrodzona przez parawan, najpierw poprośmy o przesunięcie go. Nie ma sensu kłócić się bądź grozić mandatem za parawan na plaży, ponieważ każdy chce korzystać ze swojego wakacyjnego urlopu w spokoju.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące parawaningu nad Bałtykiem. W przypadku wątpliwości, warto posiłkować się w głównej mierze regulaminem plaży.